Mieszkać u niemieckich sąsiadów

W roku 2011 przestały obowiązywać unijne restrykcję związane z podejmowaniem pracy w niektórych krajach. Między innymi najbliższym rynkiem który się otworzył na emigrantów stały się Niemcy. Wielu naszych rodaków coraz częściej rozgląda się za pracą w tym kraju. Szczególnie ci ze specjalistycznym wykształceniem. Oczywiście bariery językowe są większe niż w Irlandii czy Wielkiej Brytanii, które były ostatnio popularnymi kierunkami emigracji.
Zanim wybierzemy się do pracy , musimy oczywiście zaplanować gdzie będziemy mieszkać. Rynek nieruchomości w Niemczech jest bardzo specyficzny. Ponad 60% ludzi wynajmuje mieszkania i domy. Często umowy najmu podpisywane są na 10 a nawet 20 lat. Dlaczego? Przecież średnia pensja w Niemczech oscyluje w granicy 2500 € ? Tak to prawda. Jednak ceny mieszkań to wydatek rzędu 100,000 -300,000 € Wynajem jest znacznie bardziej opłacalny. Do tego mieszkania są znacznie większe. Zazwyczaj są 3 – 4 pokojowe rozmiarach 90 – 150 m2 . Apartamenty mają ich nawet ponad 200!!!

Zwany Nowym Yorkiem Europy – rankfurt

Weźmy przykładowe mieszkanie w Frankfurcie nad Menem, 5 co wielkości mieście w tym kraj. Samo miasto ma około 600,000 mieszkańców a aglomeracja ponad 2 mln.
Powierzchnia mieszkania to 57 m2 i składające się z pokoju dziennego, sypialni, małej kuchni oraz łazienki. Mieszkanie jest umeblowane, co jest dużym plusem na rynku mieszkań do wynajmu w Niemczech (ponad 65% Niemców wynajmuje mieszkania dlatego są one zazwyczaj nieumeblowane by nowy właściciel mógł je zagospodarować według własnego uznania). Całościowy czynsz jest dość niski i razem z kosztami utrzymania wynosi 750€ miesięcznie. Do tego należy doliczyć kaucje dla właściciela w wysokości 1800€. Oto mieszkanie:

Related articles

Back to Top