Najniebezpieczniejsze miasto Ameryki!

Leży około 500 km na południowy wschód od wielkiego Chicago. Przez sam środek płynie największa rzeka Ameryki Missisipi. Jest zwane także bramą na zachód (stan w którym lezy znajduje się w regionie środkowego-wschodu tzw. Midwest), przez wielu amerykanów dalej zwany namiastką prawdziwej wolności. Mowa o drugim z największych miast w stanie Missouri – Saint Louis. Oprócz wszystkich cech przytoczonych powyżej St. Louis dysponuje jeszcze jedną,o wiele mniej chwalebną . Mianowice przoduje w statystykach jako najniebezpieczeniejsze miasto w USA. W 2011 miejsce nr.2 2010 r. miejsce nr.1 , 2009 – miejsce nr.2 ,2008 miejsce nr.4 . Tylko nieznacznie ustępując pod tym względem słynnemu z tego typu niechlubnych statystyk – Detroit w stanie Michigan.

Panorama St.Louis z charakterystycznym łukiem w tle symbolizującym bramę na zachód.

Postanowiłem sprawdzić jak taka powszechna opinia koreluję z cenami nieruchomości. Czy będzie to trend podobny jak ten obserwowany “Motown” ? Sprawdźmy!
Pod uwagę wziąłem typowe parterowe domy jednorodzinne “Brick-Ranch Style” budowane w latach powojennych w całym zachodnim regionie MidWest. Zarówno w samym St.Louis , Chicago, Detroit czy niedocenianym Milwaukee w ofercie są setki takich nieruchomości. Przykładowo parterowy dom położony w południowej części miasta (bezpieczniejszej zamieszkałej głównie przez ludność białą ( demografia St.Louis),znalazłem dom z 1953 roku o powierzchni około 100 m2 z 2 sypialniami , pokojem gościnnym, łazienką oraz kuchnia z oddzielną jadalnią. Do domu na tyłu działki przynależy także 2 stanowiskowy garaż.
Elewacja domu jest wykonana z cegły i utrzymana jest w nienagannym stanie. Dom ma świeżo wyremontowaną łazienkę, odświeżenia wymagają jedynie ściany w pokojach. Kuchnia jest zabudowana i wyposażona w nowy sprzęt AGD.
Całość to koszt 149,900 $ czyli w przeliczeniu po obecnym kursie dolara (3.17 PLN) daje sumę 476 441 PLN . Cena nie wydaje się zbyt niska. Dla porównania z St.Louis (319,294 mieszkańców w 2010r.) można wybrać np: Bydgoszcz (356, 177 mieszkańców w 2010r.). Dom o podobnej powierzchni kosztuje tam około 350 000 PLN. Zasadnicza jest jednak różnica zarobków Bydgoszcz to 3100 PLN/ mc St.Louis to (2300 $) 7300 PLN/mc. Poniżej zdjęcia nieruchomości.

Related articles

Back to Top