Prawie jak w Polsce czyli Wisconsin

Czy wiesz który stan przyjął największa liczbę imigrantów z Polski ?? Odpowiedź która padnie pewnie będzie brzmiała Illinois lub Nowy York bo tam znajdują się uwielbiane przez polskich imigrantów dawne kierunki osiedlania. Lecz mało kto kojarzy fakt iż największy procentowym udział polaków (aż 9,3 %) wśród mieszkańców stanu ma stan Wisconsin ! Choć coraz mniejsza ich część o tym fakcie pamięta lub nie czuje się z nim związana po upływie kilku pokoleń co jest zjawiskiem normalnym.Ale wróćmy do samego stanu.Największym miastem jest położone na skraju jeziora Michigan, około 150 km na północ od Chicago, Milwaukee z populacją około 578 tyś i ponad 2 mln aglomeracją.

Milwaukee widziane od strony jeziora Michigan.
Poza kilkoma mniejszymi miastami z głównym udziałem przemysłu i usług gospodarka stanu w głównej mierze opiera się na rolnictwie. Ciekawostka jest fakt że jest największym producentem mleka w USA a miastem partnerskim jest Białystok co może tłumaczyć mleczne zainteresowanie . Postanowiłem przyjżec się rynkowi nieruchomości w aglomeracji który jest bardzo atrakcyjny w szczególności jeżeli porównamy ceny w niedaleko położonym Chicago.Ostatnimi czasy Milwaukee zaczyna powracać nad rzekę Milwaukee czy Menomonee co widać po nowo powstającym budownictwie czy rewitalizacji starszych budynków postindustrialnych. Bardzo popularne są mieszkania z tzw „River Front” czyli z widokiem na rzekę Milwaukee. Mimo że jej brzegi nie są tak zabudowane jak brzegi Chicago River lecz posiadają swój specyficzny klimat i mieszkania maja znacznie niższą cenę. Na przykład 2 pokojowe mieszkanie z 2005 r. o powierzchni około 72 m 2 z kompletnym wyposażeniem aneksu kuchennego, pokoju dziennego i łazienki w meble i niezbędny sprzęt. Do tego właścicielowi pozostaje do dyspozycji miejsce w hali garażowej. Całość to koszt 119,900 $ . Przy dzisiejszym kursie dolara daje to sumę 332 698 zł czyli 4600 zł za m2!!! Czy dzisiaj w podobnej wielkości mieście np: Poznaniu czy Wrocławiu znajdziemy coś w tej cenie ?? Odpowiedź brzmi – „nie”. Jeśli dodamy że średni dochód na rodzine wynosi tutaj około 45,000 $ cena mieszkania wydaję się niewygórowana.
Oczywiście Polskie miasta dopiero zamierzają wrócić nad rzeki i jak widać u znajomych za oceanem jest to dobry kierunek.

Related articles

Back to Top