Program dofinansowań na kolektory słoneczne

Głównym tematem, który jest stale poruszany przez międzynarodowe organizacje proekologiczne, czy też przedstawicieli państwowych rządów, jest problem ciągle zwiększającego się zanieczyszczenia ziemskiej atmosfery oraz nieefektywne wykorzystanie naturalnych źródeł energii. A ich pokłady niestety z dnia na dzień coraz bardziej się kurczą.

Jak zatem dbać o nasze środowisko?

Na początku warto zacząć od prostych i niezobowiązujących inwestycji jakim jest kupowanie oraz używanie energooszczędnych sprzętów i urządzeń. Innym również dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się korzystania z odnawialnych źródeł energii, którym jest choćby promieniowanie słoneczne lecz w tym przypadku niestety niezbędny jest dedykowany do tego celu sprzęt, który pozwala przekształcić promieniowanie słońca w energię elektryczną. Takimi właśnie urządzeniami są kolektory słoneczne zwane potocznie solarami, które wraz z takimi podzespołami, jak: pompa, zbiornik na wodę, czy rurki izolacyjne, tworzą zestawy instalacji solarnej. Zamontowanie takiego sprzętu pozwala znacznie obniżyć roczne koszty związane z ogrzewaniem wody użytkowej, czy podgrzewaniem wody w centralnym ogrzewaniu a jego żywotnośc jest obliczona na kilkanaście do kilkudziesięciu lat.

Wydatki związane z zakupem i montażem takiego zestawu moga przyprawic o ból głowy. Dlatego też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył specjalny program, który daje na kolektory słoneczne dofinansowanie – do 45 procent wartości całego zestawu solarnego. Dziś każdy producent tego typu urządzeń zachęca do skorzystania z dofinansowania na kolektory. Z programu dopłat NFOŚiGW mogą skorzystać przede wszystkim osoby fizyczne a także wspólnoty mieszkaniowe, które posiadają prawo dysponowania danym budynkiem i nie korzystają z sieci ciepłowniczych. Dofinasowanie na kolektory słoneczne jest przyzanwane w formie niskooprocentowanego kredytu udzielnego przez bank (lista banków które współpracują w ramachprogramu jest naprawdę duża i dostępna na stronie informacyjnej NFOŚiGW). Obecnie także wszelkie informacje dotyczące warunków jakie należy spełnić, by uzyskać na kolektory słoneczne dofinansowanie od NFOŚiGW , w tym druki wniosków, przykłady dokumentów, czy listę banków, które udzielają kredytów ramach dofinansowania, znajdziemy także na stronach producentów kolektorów i zestawów solarnych.

Related articles

Back to Top